Siostry Albertynki

Św. Brat Albert – Adam Chmielowski. Urodził się 20.08.1845r. w Igołomi k. Krakowa. Z miłości do Boga poświęcił swoje życie i talent malarski służbie bezdomnym i opuszczonym. Otwierał przytuliska dla ubogich, by przez stworzenie godziwych warunków życia ratować w nich godność ludzką i przywracać ich Bogu.

 

glowna_pol_zgr

 

W 1887r. przywdział szary habit tercjarski, a w rok później złożył śluby dając początek nowym rodzinom zakonnym. Założył zgromadzenia Braci Albertynów i Sióstr Albertynek, oparł je na pierwotnej regule św. Franciszka z Asyżu. Br. Albert zmarł 25.12.1916r. w Krakowie w opinii świętości. Beatyfikacji Ojca Ubogich dokonał Jan Paweł II w 1983r. w Krakowie, a 12.11.1989r. w Rzymie ogłosił Go Świętym
Bł. Siostra Bernardyna – Maria Jabłońska współzałożycielka Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim.

Urodziła się 5.08.1878r. w Pizunach k. Narola. W 1896r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Albertynek. S. Bernardyna wiernie realizowała posłannictwo Brata Alberta. Była pierwszą oficjalną Przełożoną Generalną Zgromadzenia. W oparciu o wskazówki Założyciela napisała Konstytucje zakonne dla Zgromadzenia Sióstr Albertynek. Swój testament przekazała w słowach: Czyńcie dobrze wszystkim. Ojciec Święty Jan Paweł II w dniu 6 czerwca 1997 roku w Zakopanem dokonał Jej beatyfikacji.

Źródłem radości, mocy i wytrwania oraz skuteczności w pełnieniu albertyńskiego posłannictwa jest Eucharystia i modlitwa.

Miejscem posługi sióstr są przytuliska otwarte dla bezdomnych, domy opieki dla osób starszych i samotnych, domy pomocy społecznej dla dorosłych i dzieci, domy księży emerytów, kuchnie dla ubogich, hospicja dla terminalnie chorych, domy samotnej matki, świetlice i ochronki dla dzieci z rodzin wielodzietnych i patologicznych, placówki parafialne.

W naszej parafii siostry mieszkają na ul. Koronowskiej 14, gdzie prowadzą kuchnię dla ubogich i potrzebujących.

Siostry Albertynki pracują w 73 domach na terenie całej Polski

Siostry pracują w Polsce i za granicą: we Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Boliwii, na Ukrainie, Słowacji i na Syberii.