Nabożeństwo do Pawła VI i św. Jana Pawła II

Przedstawienie teatralne i modlitwa wypełniły nabożeństwo do Pawła VI i św. Jana Pawła II, które odbyło się 17 października w bydgoskim kościele św. Antoniego z Padwy.

Spotkanie było dziękczynieniem za dar św. Jana Pawła II, jego kanonizację, a także za beatyfikację Pawła VI, która odbędzie się już 19 października. Całość została zorganizowana przez grupę młodzieży, która przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. – Jeśli młodym pozwoli się poczuć, że są oni również za coś w Kościele odpowiedzialni, to odwdzięczają się solidną pracą, rzetelnością i sumiennością. Na pewno zaowocuje to w przyszłości tym, że ich wiara się pogłębi i będą to prawdziwi ludzie Kościoła. Poza tym chcemy jako parafia jak najlepiej przygotować się do przyjęcia młodych, którzy będą tu gościć w ramach Światowych Dni Młodzieży – powiedział opiekun młodych ks. Michał Zawartowski.

DSC04160

Scenariusz przedstawienia został podzielony na dwie części. Na pierwszą składały się teatralne sceny,  związane z osobą Pawła VI. Natomiast druga część została poświęcona św. Janowi Pawłowi II. I tu ograniczono się do trzech prezentacji filmowych. Nawiązywały one do chwili wyboru, do Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie w 1991 roku i do kazania o Dekalogu, które Ojciec Święty wygłosił w naszej ojczyźnie w 1991 roku. – dodał ks. Zawartowski.

Ciekawostką jest to, że odtwórca roli Pawła VI – Mateusz Kulczycki – miał na głowie piuskę, której używał Benedykt XVI. Jest ona własnością bydgoskiej młodzieży związanej z Lednicą. Została ona podarowana podczas jednej z audiencji w Watykanie. – Czułem się zaskoczony i wyróżniony, że mogłem zagrać tę postać. Ucząc się pewnych słów, kwestii, nietrudno zauważyć, że w tym wszystkim można znaleźć także przesłanie dla naszego życia. Należę do grupy młodych, przygotowujących się do Światowych Dni Młodzieży. Przyszedłem raz i zostałem. Jest to również praca nad sobą, swoją wiarą, swoim sumieniem, codziennością z Bogiem – powiedział.

Spotkanie zakończyło się modlitwą – nabożeństwem do św. Jana Pawła II z wystawieniem i adoracją Najświętszego Sakramentu, podczas którego zostały przedstawione intencje, jakie wierni mogli wcześniej składać. Natomiast zwieńczeniem był moment ucałowania relikwii papieża Polaka.

Paweł VI – Giovanni Battista Enrico Antonio Maria Montini urodził się 26 września 1897 roku w lombardzkim miasteczku Concesio koło Brescii. Po śmierci Jana XXIII już po dwóch dniach konklawe, 21 czerwca 1963 roku, został jego następcą. Paweł VI zmarł w święto Przemienienia Pańskiego, 6 sierpnia 1978 roku, w Castel Gandolfo w wieku 81 lat. 20 grudnia 2012 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót swego poprzednika.